Zabieg laserowy SiLaC

SiLaC - Sinus Laser Closure

Laserowa ablacja torbieli włosowej (z ang. sinus laser closure – SiLaC) to małoinwazyjna technika operacyjna polegająca na oczyszczeniu rany torbieli z bakterii, włosów, ropy i ziarniny, co umożliwia gojenie się tkanek i w konsekwencji zarośnięcie jamy torbieli. Metoda ta znajduje zastosowanie przeważnie w przypadkach niewielkich zmian, położonych w górnej części szpary międzypośladkowej, u pacjentów, u których nie wykonywano wcześniej innych operacji. W przypadkach nawrotu torbieli, otwartych ran lub zmian zlokalizowanych blisko odbytu ta metoda może nie być skuteczna.

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas wizyty kwalifikującej doktor Norbert Zapotoczny w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę. Następnie omawia z pacjentem możliwe sposoby leczenia. Każda z metod ma swoje plusy i minusy, dlatego bardzo ważne jest przedyskutowanie z pacjentem wszystkich „za” i „przeciw”, ponieważ każdy może mieć inne oczekiwania i priorytety dotyczące wyników leczenia.

Przebieg zabiegu SiLaC

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent bezpośrednio po zabiegu może udać się do domu. W pierwszym etapie otwiera się jamę torbieli przez nacięcie skóry lub wycięcie ujścia przetoki ropnej. Po uzyskaniu dostępu do kanału torbieli usuwa się z niego przy pomocy narzędzi chirurgicznych całą zawartość, którą stanowią głównie włosy i ziarnina, czasem również ropa. Podobnie oczyszcza się wszystkie kanaliki prowadzące do powierzchni skóry. Następnie do jamy torbieli wprowadza się światłowód laserowy i przy użyciu światła lasera i generowanej przez nie energii termicznej niszczy się zakażone i martwicze tkanki tworzące ścianę torbieli, dochodząc do tkanek zdrowych. Tak oczyszczoną torbiel pozostawia się do wygojenia.

Dużą zaletą opisanej metody jest niewielka rozległość zabiegu, który jest ograniczony tylko do jamy torbieli oraz niewielkie, dość dobrze gojące się rany, których czas gojenia z reguły dochodzi do 4-6 tygodni. Dzięki niewielkiej ingerencji efekt kosmetyczny jest bardzo dobry – wygląd pośladków pozostaje właściwie niezmieniony, jednak z tego faktu wynika także wada tej metody – z powodu pozostawienia głębokiej szpary międzypośladkowej ryzyko nawrotu choroby będzie zawsze podwyższone i na przestrzeni 3 lat może dochodzić do 15-17%, a w dłuższym okresie może być znacznie wyższe.

Rekonwalescencja po zabiegu

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej jest zabiegiem małoinwazyjnym, dlatego dolegliwości bólowe są odczuwane przez pacjentów zazwyczaj tylko w pierwszej dobie po zabiegu i są związane z samym użyciem lasera. Pacjent może chodzić i siadać od razu po operacji, a po 24 godzinach może wejść bez opatrunku pod prysznic. Pielęgnacja rany jest prosta, polega na codziennej zmianie opatrunków i możliwa do wykonania w warunkach domowych wg pooperacyjnych instrukcji. Rana goi się zazwyczaj do 4-6 tygodni. O ile normalne aktywności fizyczne są możliwe do wykonywania od razu po zabiegu to do intensywnego wysiłku, sportów kontaktowych i długiego przebywania w wodzie (wanna, basen) można bezpiecznie wrócić po 6 tygodniach od zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej jest zabiegiem małoinwazyjnym. Dolegliwości bólowe pacjenci odczuwają tylko w pierwszej dobie po zabiegu i są związane z samym użyciem lasera. Dzień po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. W procesie gojenia rany bardzo ważną rolę odgrywa jej higiena:

  • codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym,
  • po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem,
  • do momentu zagojenia należy stosować opatrunki.

Zainfekowanie rany bakteriami podczas niewłaściwej pielęgnacji może wydłużać lub komplikować czas rekonwalescencji.

Skuteczność zabiegu SiLaC

Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 85-87%.

U pacjentów, u których wykonana była wcześniej operacja klasyczna lub wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji zatoki pilonidalnej skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 80%. 

0%

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cena zabiegu zgodnie z obowiązującym na naszej stronie cennikiem obecnie wynosi 5900 zł.

W cenie zawarte są wizyty kontrolne.

Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski, w niektórych przypadkach umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Decyzja o możliwości umówienia kwalifikacji i zabiegu na jednej wizycie zależna jest od zaawansowania oraz historii choroby. Dodatkowo niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z naszą placówką.

Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcie ropnia, antybiotykoterapii, drenażu. Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia Bascom Cleft Lift – wycięcia torbieli i plastyki spłycenia szpary międzypośladkowe.

Kwestia terminów jest bardzo zmienna. Proszę skontaktować się z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informacje na temat najbliższych terminów.

Laserowa ablacja torbieli włosowej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1 godziny, a po zabiegu pacjent opuszcza Nasze Centrum Medyczne o własnych siłach. Nie jest konieczna hospitalizacja.

Po zabiegu pacjenci wracają do codziennych aktywności na drugi dzień. Czas gojenia rany wynosi o 4 do 6 tygodni. Przez okres gojenia wymagana jest podstawowa higiena rany - codzienna dezynfekcja oraz zmiana opatrunków.

Jak po każdym zabiegu, również po zabiegu SiLaC może dojść do powikłań. Standardowymi możliwymi powikłaniami, związanymi z procedurą SiLaC jest zakażenie rany pooperacyjnej (które może prowadzić do przedłużonego gojenia), oparzenie skóry od temperatury lasera czy nadmierny wysięk z rany.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami!​

Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?

Dowiedź się więcej o schorzeniu oraz dostępnych metodach leczenia.