Jak dbać o ranę podczas rekonwalescencji?
Dbanie o ranę pozabiegową jest istotnym elementem rekonwalescencji z perspektywy lekarza i samego pacjenta. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa higiena rany po leczeniu torbieli włosowej, która zmniejszy możliwość wystąpienia powikłań pozabiegowych oraz nie przyczyni się to ewentualnego nawrotu torbieli?
Spis treści
Leczenie torbieli włosowej
Torbiel włosowa jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym na tle infekcyjnym, występującym w obrębie szpary pośladkowej na wysokości kości krzyżowej i guzicznej. Jej umiejscowienie stanowi wyzwanie podczas pielęgnacji rany, ponieważ głęboka, owłosiona szpara międzypośladkowa to idealne środowisko do bytowania bakterii pochodzących ze skóry lub przewodu pokarmowego.
Zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po zabiegu operowane miejsce zabezpieczane jest jałowym opatrunkiem, a pacjent zostaje poinstruowany, jak prawidłowo prowadzić higienę rany. Przekazanie przez lekarza zrozumiałej instrukcji oraz zrozumienie powagi zaleceń pooperacyjnych daje gwarancję, że pacjent po powrocie do domu będzie czuł się pewnie i nie popełni błędów pielęgnacyjnych.
Najważniejszymi etapami higieny rany jest codzienne stosowanie preparatów odkażających oraz zmiana opatrunków do momentu całkowitego wygojenia. Higiena rany powinna być przeprowadzana z zachowaniem najbardziej możliwie sterylnego pola. Przed przystąpieniem do zmiany opatrunku należy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Wcześniejsze przygotowanie materiałów do całej procedury pozwoli zachować jałowość stosowanych plastrów. W zależności od zaleceń lekarskich na ranę zakładany jest zwykły jałowy gazik lub specjalistyczny opatrunek, który będzie wspierał proces gojenia. Ważne jest również, aby nie dotykać powierzchni opatrunku, która będzie przylegać do rany. Podczas higieny na gojącą się powierzchnie stosujemy preparat odkażający (np. Octanisept, Microdacyn). Zadaniem środków antyseptycznych jest zapobieganie lub hamowanie rozwoju drobnoustrojów.
Po kilku dniach od zabiegu ranę możemy myć wodą z mydłem. Ważne jest, aby przed kąpielą/prysznicem pamiętać o dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu rąk przed przystąpieniem do zdjęcia opatrunku. Po umyciu ranę delikatnie suszymy za pomocą jednorazowego ręcznika lub gazików. Nie jest zalecane wycieranie rącznikiem kąpielowym, ponieważ mogą znajdować się na nim bakterie, które zainfekują ranę. Dokładne umycie szpary międzypośladkowej z zabrudzeń powstałych np. po wypróżnieniu odgrywa bardzo istotną część higieny rany pozabiegowej.
Czy moje dolegliwości są normalne?
Na czas oraz przebieg rekonwalescencji ma wpływ wiele czynników. W trakcie gojenia naturalne jest wystąpienie zaczerwienienia skóry, jednak brzegi rany powinny pozostać miękkie i niebolesne. Dodatkowo może pojawić się wyciek surowiczej treści. Dopóki jest to przeźroczysty lub lekko żółtawy, wodnisty płyn nie ma powodów do obawy. Pojawienie surowiczej treści związane jest z zachodzącymi procesami samooczyszczania oraz gojenia rany.
Jeśli w czasie rekonwalescencji pojawią się objawy mogące świadczyć o stanie zapalnym, takie jak obrzęk i silne zaczerwienienie w obrębie rany, twardość i bolesność pośladków czy gęsta, biała lub szarobrązowa, nieprzyjemnie pachnąca ropa należy skontaktować się z lekarzem. Brak reakcji na miejscowy stan zapalny może skutkować gorączką lub uogólnieniem infekcji, koniecznością podania antybiotyku oraz wydłużeniem czasu rekonwalescencji.
Współpraca lekarza i pacjenta odgrywa ważną rolę w trakcie rekonwalescencji i gojenia rany pozabiegowej. Nieprawidłowa higiena rany może prowadzić do powstania powikłań lub przyczynić się do nawrotu choroby. Pamiętajmy, że torbiel włosowa jest chorobą skóry, a szpara międzypośladkowa, w której się tworzy, jest idealnym miejscem do namnażania bakterii. Jeśli w czasie zabiegów pielęgnacyjnych najdą nas jakiekolwiek pytania lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. W Centrum Pilonidalnym by VenoMedica wszystko pozabiegowe wizyty kontrolne są bezpłatne.
Pingback: Bascom Cleft Lift - Czy to zabieg dla mnie? - Centrum Pilonidalne