Zabieg laserowy SiLaC
Laserowe leczenie torbieli włosowej
Najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest jej ablacja przy użyciu lasera (SiLaC). Do tego celu używa się jednorazowych światłowodów radialnych emitujących światło laserowe o długości fali 1470 nm. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, więc pacjent bezpośrednio po jego wykonaniu może wrócić do domu. Dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie, a rana goi się w ciągu kilku tygodni.

Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?
Dowiedź się więcej o schorzeniu oraz dostępnych metodach leczenia.


Kwalifikacja do zabiegu
Podczas wizyty kwalifikującej lekarz w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę oraz w oparciu o ogólny stan pacjenta podejmuje decyzję o metodzie zabiegu i ustala dogodny termin.
Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcie ropnia, antybiotykoterapia, drenaż. Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia klasycznego – wycięcia torbieli i plastyki rany.
Przebieg zabiegu SiLaC
Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonidalną nacina się w jej górnym biegunie. Następnie przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki, a do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Procedura trwa około 30 min, a bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.


Zalecenia po zabiegu
Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej jest zabiegiem małoinwazyjnym. Dolegliwości bólowe pacjenci odczuwają tylko w pierwszej dobie po zabiegu i są związane z samym użyciem lasera. Dzień po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. W procesie gojenia rany bardzo ważną rolę odgrywa jej higiena:
- codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym,
- po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem,
- do momentu zagojenia należy stosować opatrunki.
Zainfekowanie rany bakteriami podczas niewłaściwej pielęgnacji może wydłużać lub komplikować czas rekonwalescencji.
Skuteczność zabiegu SiLaC
Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 85%.
U pacjentów, u których wykonana była wcześniej operacja klasyczna lub wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji zatoki pilonidalnej skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 80%.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Cena zabiegu zgodnie z obowiązującym na naszej stronie cennikiem obecnie wynosi 5900 zł.
W cenie zawarte są wizyty kontrolne.
Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski, w niektórych przypadkach umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Decyzja o możliwości umówienia kwalifikacji i zabiegu na jednej wizycie zależna jest od zaawansowania oraz historii choroby. Dodatkowo niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z naszą placówką.
Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcie ropnia, antybiotykoterapii, drenażu. Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia Bascom Cleft Lift – wycięcia torbieli i plastyki spłycenia szpary międzypośladkowe.
Kwestia terminów jest bardzo zmienna. Proszę skontaktować się z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informacje na temat najbliższych terminów.
Laserowa ablacja torbieli włosowej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1 godziny, a po zabiegu pacjent opuszcza Nasze Centrum Medyczne o własnych siłach. Nie jest konieczna hospitalizacja.
Po zabiegu pacjenci wracają do codziennych aktywności na drugi dzień. Czas gojenia rany wynosi o 4 do 6 tygodni. Przez okres gojenia wymagana jest podstawowa higiena rany - codzienna dezynfekcja oraz zmiana opatrunków.
Jak po każdym zabiegu, również po zabiegu SiLaC może dojść do powikłań. Standardowymi możliwymi powikłaniami, związanymi z procedurą SiLaC jest zakażenie rany pooperacyjnej (które może prowadzić do przedłużonego gojenia), oparzenie skóry od temperatury lasera czy nadmierny wysięk z rany.