Zabieg laserowy SiLaC

Laserowe leczenie torbieli włosowej

Najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest jej ablacja przy użyciu lasera (SiLaC). Do tego celu używa się jednorazowych światłowodów radialnych emitujących światło laserowe o długości fali 1470 nm. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, więc pacjent bezpośrednio po jego wykonaniu może wrócić do domu. Dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie, a rana goi się w ciągu kilku tygodni.

SiLaC

Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?

Dowiedź się więcej o schorzeniu oraz dostępnych metodach leczenia.

zabieg silac torbiel jest zrodlem dyskomfortu
zabieg silac kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas wizyty kwalifikującej lekarz w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę oraz w oparciu o ogólny stan pacjenta podejmuje decyzję o metodzie zabiegu i ustala dogodny termin.

Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcie ropnia, antybiotykoterapia, drenaż. Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia klasycznego – wycięcia torbieli i plastyki rany.

Przebieg zabiegu SiLaC

Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonidalną nacina się w jej górnym biegunie. Następnie przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki, a do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Procedura trwa około 30 min, a bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.

zabieg silac przebieg zabiegu
nasz zespol codzienna praktyka
Odtwórz wideo

Zalecenia po zabiegu

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej jest zabiegiem małoinwazyjnym. Dolegliwości bólowe pacjenci odczuwają tylko w pierwszej dobie po zabiegu i są związane z samym użyciem lasera. Dzień po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. W procesie gojenia rany bardzo ważną rolę odgrywa jej higiena:

  • codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym,
  • po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem,
  • do momentu zagojenia należy stosować opatrunki.

Zainfekowanie rany bakteriami podczas niewłaściwej pielęgnacji może wydłużać lub komplikować czas rekonwalescencji.

0%

Skuteczność zabiegu SiLaC

Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 85%.
U pacjentów, u których wykonana była wcześniej operacja klasyczna lub wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji zatoki pilonidalnej skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 80%. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cena zabiegu zgodnie z obowiązującym na naszej stronie cennikiem obecnie wynosi 5900 zł.

W cenie zawarte są wizyty kontrolne.

Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski, w niektórych przypadkach umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Decyzja o możliwości umówienia kwalifikacji i zabiegu na jednej wizycie zależna jest od zaawansowania oraz historii choroby. Dodatkowo niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z naszą placówką.

Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją. Takie zmiany często wymagają wcześniejszego przygotowania – nacięcie ropnia, antybiotykoterapii, drenażu. Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia Bascom Cleft Lift – wycięcia torbieli i plastyki spłycenia szpary międzypośladkowe.

Kwestia terminów jest bardzo zmienna. Proszę skontaktować się z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informacje na temat najbliższych terminów.

Laserowa ablacja torbieli włosowej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1 godziny, a po zabiegu pacjent opuszcza Nasze Centrum Medyczne o własnych siłach. Nie jest konieczna hospitalizacja.

Po zabiegu pacjenci wracają do codziennych aktywności na drugi dzień. Czas gojenia rany wynosi o 4 do 6 tygodni. Przez okres gojenia wymagana jest podstawowa higiena rany - codzienna dezynfekcja oraz zmiana opatrunków.

Jak po każdym zabiegu, również po zabiegu SiLaC może dojść do powikłań. Standardowymi możliwymi powikłaniami, związanymi z procedurą SiLaC jest zakażenie rany pooperacyjnej (które może prowadzić do przedłużonego gojenia), oparzenie skóry od temperatury lasera czy nadmierny wysięk z rany.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami!​