dieta torbiel wlosowa

Jaka dieta po zabiegu Bascom Cleft Lift?

W okresie rekonwalescencji po operacji torbieli włosowej bardzo istotną rolę odgrywa właściwe odżywianie. Odpowiednia podaż białka, zdrowych tłuszczy i witamin wspomaga powrót do zdrowia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia trudności w  procesie gojenia rany szpary międzypośladkowej.

Białko

Przygotowując posiłki, warto zwracać uwagę na ilość spożywanego białka, które stanowi budulec organizmu i bez którego procesy regeneracyjne nie mają możliwości zachodzić. Do produktów bogatych w białko zaliczają się m.in.: mięso, ryby oraz rośliny strączkowe. Zapotrzebowanie na białko wyliczane jest na podstawie wielu czynników, np. wieku, wagi ciała, stanu zdrowia oraz aktywności pacjenta. Przyjmuje się, że średnie spożycie białka powinno wynosić 0,8-1 grama na każdy kilogram masy ciała.

Węglowodany proste

Przez kilka tygodni po zabiegu Bascom Cleft Lift wskazane jest unikanie intensywnych treningów i aktywności, które mogą spowodować rozejście się brzegów rany. Ograniczona aktywność fizyczna zmniejsza dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego w okresie rekonwalescencji warto ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów prostych. Jasne pieczywo oraz przetworzone produkty takie jak ciastka zawierają dużą ilość cukrów i nie są korzystne dla zdrowia. 

Witaminy i suplementy

Jakość produktów spożywczych, które są dostępne w obecnych czasach oraz ich obróbka termiczna w trakcie przygotowywania posiłków sprawiają, że często pomimo odżywiania się w sposób zbilansowany w naszym organizmie pojawiają się niedobory witamin oraz mikro i makro składników. Choć nieznaczne niedobory witamin są często przez nas nieodczuwalne, to mogą mieć wpływ na długość i przebieg procesu rekonwalescencji i gojenia się rany pozabiegowej.

dieta torbiel pilonidalna

Przed zabiegiem spłycenia szpary międzypośladowej oraz przez 6 tygodni po zabiegu warto suplementować:

Witamina A – 1000 IU /dzień

Witamina C – od 1000 do2000 mg /dzień

Cynk – 15 mg /dzień

Magnez – od 120 do 250 mg /dzień

Arginina – 3000 mg /dzień

Glutamina – 3000 mg /dzień

Glukozamina – 300 mg /dzień

Witamina D3 – 5000 IU/dzień

Witamina K2 – 100 µg/dzień

Witaminy A, D oraz K należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Aby umożliwić im odpowiednie wchłanianie warto wzbogacić dietę w dobrej jakości oleje, zawierające kwasy nienasycone, np. rzepakowy lub lniany.

Probiotyki

Po zabiegu Bascom Cleft Lift w celu zapobiegania zakażeniom stosowana jest antybiotykoterapia doustna. Antybiotyki, których zadaniem jest eliminacja bakterii chorobotwórczych, wpływają również na naturalną mikroflorę jelitową, dlatego zalecane jest stosowanie probiotyków nie tylko w okresie antybiotykoterapii, ale również przez kilka miesięcy po jej zakończeniu.

Umiejscowienie torbieli włosowej w szparze międzypośladkowej sprawia, że rekonwalescencja po zabiegu Bascom Cleft Lift wymaga maksymalnego wsparcia pielęgnacyjnego rany oraz żywieniowego organizmu. Prawidłowe nawodnienie, zbilansowana dieta bogata w białko i świeże warzywa oraz odpowiednia suplementacja, wspomagają procesy regeneracyjne i efektywne gojenie się rany pooperacyjnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *