Zabiegi

Metody leczenia torbieli włosowej

Metod leczenia torbieli włosowej jest wiele, a na wybór konkretnej ma wpływ wiele czynników m.in. stadium zaawansowania torbieli pilonidalnej. W przypadku niewielkich, które pojawiły się stosunkowo niedawno najwyższą skutecznością cechuje się zabieg laserowego usuwania torbieli włosowej SiLaC. Stosowany jest również debridement torbieli włosowej oraz fenolizacja.

W przypadku zaawansowanych, dużych, pozapalnych, nawrotowych torbieli, po licznych operacjach najbardziej skuteczną metodą jest plastyka szpary międzypośladkowej. Wśród pozostałych metod najczęściej stosowane są różnego rodzaju metody polegające na wycięciu torbieli włosowej. Duża ilość sposobów operacyjnych świadczy o tym, że żaden z nich nie daje 100% szans na wyleczenie.

Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?

Dowiedź się więcej o schorzeniu oraz dostępnych metodach leczenia.

zabieg silac torbiel jest zrodlem dyskomfortu

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas wizyty kwalifikującej lekarz w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę. Następnie w oparciu o ogólny stan pacjenta podejmuje decyzję o  metodzie zabiegu i ustala dogodny termin. 

Większość torbieli włosowych można wstępnie zakwalifikować do leczenia laserem. Wyjątkiem są rozległe, wielokanałowe torbiele po wcześniejszych operacjach, w zmienionej bliznami, głębokiej szparze międzypośladkowej z aktywną, uogólnioną infekcją.  Z uwagi na duże ryzyko wznowy takie przypadki mogą być od razu zakwalifikowane do leczenia Bascom Cleft Lift – plastyki szpary międzypośladkowej.

26
120015444 797151684402738 7374637816460014067 n

Zabieg SiLaC

Najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest jej ablacja przy użyciu lasera. Do tego celu używa się jednorazowych światłowodów radialnych emitujących światło laserowe o długości fali 1470 nm. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, więc pacjent bezpośrednio po jego wykonaniu może wrócić do domu. Dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie, a rana goi się w ciągu kilku tygodni.

Zabieg Bascom Cleft Lift

Plastyka szpary międzypośladkowej jest metodą, którą można zastosować niemal w każdym przypadku, również u pacjentów po wielu nieudanych operacjach chirurgicznych, z otwartymi ranami i przewlekłymi ropniami. W odróżnieniu od innych metod klasycznych, jest to zabieg oszczędzający tkankę podskórną i nie wymagający wykonania rozległego i głębokiego wycięcia zmiany. Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody pozostawia bardzo dobry efekt kosmetyczny i cechuję się skutecznością w granicach 98,5%. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.

 

20

Inne metody chirurgiczne

W przypadku niewielkich, świeżych torbieli poza zabiegiem SiLaC, który cechuje się najwyższą skutecznością stosowany jest również debridement torbieli włosowej oraz fenolizację.

Debridement torbieli włosowej

Debridement torbieli włosowej (pit picking) polega na poszerzeniu ujścia zatoki włosowej i dokładnym oczyszczeniu kanału torbieli z włosów i martwych tkanek. Skuteczność tej metody jest największa do momentu powstania ropnia.

Fenolizacja torbieli włosowej

Fenolizacja torbieli włosowej polega na wstrzyknięciu do kanału przetoki fenolu. W pierwszej kolejności jama ropnia zostaje dokładnie oczyszczona z włosów i martwych tkanek, a następnie do światła kanału podaje się 1-2 ml 88% roztworu fenolu. Rana ulega wygojeniu zwykle w ciągu 1-2 miesięcy. Metodę charakteryzuje 70% skuteczność.

W przypadku zaawansowanych, dużych, pozapalnych, nawrotowych torbieli, po licznych operacjach najbardziej skuteczną metodą jest plastyka spłycenia szpary międzypośladkowej. Wśród pozostałych metod najczęściej stosowane są różnego rodzaju metody polegające na wycięciu torbieli włosowej:

  • oszczędne wycięcie z zostawieniem rany do wygojenia przez ziarnikowanie,
  • rozległe wycięcie torbieli z plastyką miejscową,
  • wycięcie torbieli z plastyką sposobem Karydakisa,
  • operacja torbieli metodą Bascoma II,
  • wycięcie torbieli z plastyką sposobem „Z” lub „V-Y”

Poznaj koszty leczenia

Wiemy jak ważny dla pacjenta jest okres rekonwalescencji oraz poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że rekonwalescencja przebiega prawidłowo dlatego koszt zabiegu obejmuje wizyty kontrolne w ciągu całego procesu gojenia się rany pooperacyjnej.

Konsultacja proktologiczna w Centrum Pilonidalnym