Zabieg Bascom Cleft Lift
Zabieg Bascom Cleft Lift
Plastyka szpary międzypośladkowej sposobem Cleft Lift (zwana również Bascom II – od nazwiska twórcy metody) – jest bardzo udaną modyfikacją metody Karydakisa i polega na usunięciu torbieli włosowej wraz ze spłyceniem szpary międzypośladkowej. Jest to metoda, która w największym zakresie wypełnia założenia medyczne leczenia a równocześnie pozostawia korzystny efekt estetyczny.
Operacja jest tak mało inwazyjna, że można ją z powodzeniem przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. W naszej Klinice stosujemy odmianę znieczulenia miejscowego – znieczulenie tumescencyjne – dzięki zastosowaniu roztworu Kleina jesteśmy w stanie znieczulić rozległy obszar skóry i tkanki podskórnej na kilka godzin, co umożliwia przeprowadzenie operacji oraz komfortowy powrót pacjenta do domu, nawet jeżeli mieszka w dużej odległości od naszej Kliniki.
Kwalifikacja do zabiegu
Podczas wizyty kwalifikującej doktor Norbert Zapotoczny w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę. Następnie omawia z pacjentem możliwe sposoby leczenia. Każda z metod ma swoje plusy i minusy, dlatego bardzo ważne jest przedyskutowanie z pacjentem wszystkich „za” i „przeciw”, ponieważ każdy może mieć inne oczekiwania i priorytety dotyczące wyników leczenia.
Przebieg zabiegu
Po przygotowaniu pola operacyjnego i podaniu znieczulenia chirurg usuwa niewielki płat skóry z jednej strony szpary międzypośladkowej wraz z torbielą włosową, unikając jej otwierania, jeżeli to tylko możliwe. Usunięcie skóry jest niezbędnym krokiem do spłycenia szpary i dzięki temu możliwe jest pozbycie się nadmiaru skóry, która pozostałaby po spłyceniu szpary. Płat skóry jest stosunkowo cienki – ma grubość ok. 5-10 mm. Razem z nim usuwa się torbiel oraz wszystkie uszkodzenia skóry w postaci ran, ujść przetok i otwartych porów. Następnie odpreparowuje się brzeg skóry po przeciwnej stronie szpary, który można wydobyć z głębokiej szpary i umieścić na wierzchu rany, zamykając uprzednio tkankę podskórną. Przemieszczony fragment skóry pokrywa ubytek, jaki pozostał po usunięciu płata skórnego. Tkanka podskórna oraz skóra są zamykane szwami rozpuszczalnymi, których nie widać z zewnątrz. Nie wymagają one usuwania w okresie pooperacyjnym. Rana jest szczelnie zamknięta szwem ciągłym śródskórnym a z osobnego miejsca wyprowadzony jest z niej dren – długa, silikonowa rurka przymocowana do próżniowej butelki. Zadaniem takiego systemu drenażu jest stałe odsysanie płynu, który w początkowym okresie może gromadzić się pod przesuniętym płatem skórnym. Obsługa drenu oraz jego usunięcie w późniejszym okresie jest proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani asysty medycznej – każdy jest w stanie poradzić sobie w warunkach domowych. Bezpośrednio na ranę naklejane są steri-stripy (plastry), na które nakładany jest opatrunek.
Bezpośrednio po operacji pacjent może wstać i samodzielnie się ubrać, może od razu siadać na pośladkach i chodzić. Nie ma potrzeby pozostawania w Klinice na dłużej, po operacji i po udzieleniu dalszych wskazówek pacjent może opuścić Klinikę i wrócić do domu, nawet, jeżeli to będzie wymagało przebywania w pozycji siedzącej przez kilka godzin. Po kilku godzinach, gdy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się dyskomfort podczas siedzenia i gwałtownych ruchów oraz dolegliwości bólowe, które z reguły ustępują po 2-3 dniach i rzadko wymagają przyjmowania silnych leków przeciwbólowych. Dyskomfort podczas siedzenia może utrzymywać się trochę dłużej i ma związek z rurką drenu wyprowadzoną z rany. Drenaż utrzymuje się do momentu, gdy dobowa objętość płynu w butelce spadnie poniżej 20 ml, co z reguły następuje między 5 a 7 dniem.
Zdjęcia przed i po leczeniu torbieli włosowej
Rekonwalescencja po zabiegu
Pomimo drenu pacjent może chodzić i siadać od razu po operacji, a po 24 godzinach może wejść bez opatrunku pod prysznic. Pielęgnacja rany jest prosta, usunięcie drenu jest możliwe do wykonania w warunkach domowych wg pooperacyjnych instrukcji. Opatrunki zmienia się raz dziennie, steri-stripy pozostawia się na ok. 2 tygodnie po czym można je bezpiecznie usunąć. Rana goi się zazwyczaj do 2 tygodni i nie wymaga stosowania opatrunków po tym okresie. O ile normalne aktywności fizyczne są możliwe do wykonywania od razu po zabiegu to do intensywnego wysiłku, sportów kontaktowych i długiego przebywania w wodzie (wanna, basen) można bezpiecznie wrócić po 6 tygodniach od zabiegu. Po operacji pośladki zachowują swój pierwotny kształt, blizna pooperacyjna jest wąska, biegnie pionowo, wzdłuż szpary międzypośladkowej, dzięki czemu wygląd tej okolicy jest wciąż zbliżony do naturalnego.
Skuteczność zabiegu Bascom Cleft Lift
Zalecenia pozabiegowe
Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?
Dowiedz się więcej o schorzeniu oraz dostępnych metodach leczenia.