05 scaled

Bascom Cleft Lift – czy to zabieg dla mnie?

Dla większości pacjentów szukających alternatywy do chirurgicznego wycięcia torbieli włosowej w warunkach szpitalnych, najważniejszym kryterium jest inwazyjność zabiegu. Wielotygodniowe gojenie często otwartych ran jest nie tylko źródłem bólu i dyskomfortu pacjenta, ale również uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków domowych oraz zawodowych. Nic więc dziwnego, że w wyszukiwarce najczęstszym dopiskiem do „leczenie torbieli włosowej” jest „małoinwazyjne”, ale czy zawsze najmniej inwazyjna metoda będzie najbardziej skuteczna?

Kwalifikacja do zabiegu

Na decyzję o metodzie leczenia torbieli włosowej ma wpływ wiele czynników. Podczas wizyty kwalifikującej przeprowadzany jest wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne i badanie USG. Dotychczasowa historia leczenia, stany zapalne, przebyte zabiegi, sposób gojenia rany i powstałe blizny mają wpływ na wybór metody. Istotnymi czynnikami są również warunki anatomiczne pacjenta, takie jak głębokość szpary międzypośladkowej, owłosienie oraz napięcie mięśni pośladkowych.

Zabieg SiLaC

W przypadku niewielkich, świeżych cyst wysoką skutecznością cechuje się zabieg SiLaC, czyli laserowe leczenia torbieli pilonidalnej. Zabieg SiLaC jest jedną z najnowszych i najmniej inwazyjnych metod leczenia torbieli włosowej. Polega na wyczyszczeniu jamy torbieli z włosów i martwego naskórka, wprowadzeniu do jamy torbieli światłowody radialnego i wykonaniu ablacji ścian. Następnie zakładany jest jałowy opatrunek. Rana po zabiegu jest niewielka i goi się w przeciągu 4-6 tygodniu. Skuteczność zabiegi wynosi ok 90%.

23

Zabieg Bascom Cleft Lift

W odróżnieniu od innych metod klasycznych plastyka szpary międzypośladkowej Bascom Cleft Lift to zabieg oszczędzający tkankę podskórną i nie wymagający wykonania rozległego i głębokiego wycięcia zmiany. Podczas zabiegu przewlekłe ropnie są otwierane i czyszczone z włosów i ziarniny. Następnie skóra po przeciwnej stronie torbieli jest mobilizowana i wraz z tkanką podskórną zostaje zamknięta kilkoma warstwami szwów tak, aby jednocześnie spłycić szparę międzypośladkową. Dzięki temu, że skóra jest zszywana z boku nowej, płytszej linii środkowej zapewniona jest cyrkulacja powietrza, która wpływa na gojenie rany. Dzięki bardzo wysokiej skuteczności, wynoszącej ok. 95-99% zabieg rekomendowany jest wszystkim pacjentom, a w szczególności w przypadkach torbieli nawrotowych, po licznych operacjach, umiejscowionych w głębokiej szparze międzypośladkowej.

Żadna metoda zabiegowa nie daje 100% gwarancji wyleczenia schorzenia. Na skuteczność leczenia torbieli włosowej poza wyborem odpowiedniej metody zabiegowej duży wpływ ma przebieg procesu gojenia rany. Czasami warunki anatomiczne pacjenta sugerują, że rana nie będzie miała możliwości się wygoić i w takich przypadkach jako metodę pierwszego wyboru pacjentom rekomenduje się bardziej skomplikowaną, lecz cechującą się wyższą skutecznością metodę Bascom Cleft Lift.

05

Rekonwalescencja po zabiegach

Niezależnie od zaproponowanej przez lekarza metody zabieg w Centrum Pilonidalnym przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest konieczna hospitalizacja, a pacjent bezpośrednio po zabiegu może opuścić placówkę. Pozabiegowe zalecenia, które otrzymuje pacjent, składają się przede wszystkim z codziennej zmiany opatrunków, odkażania rany oraz zachowania ostrożności i nie wykonywania gwałtownych ruchach szczególnie podczas siadania i wstawania.  Dolegliwości bólowe po zabiegu SiLaC i Bascom Cleft Lift są minimalne. Pacjent wraca do pełnej sprawności w ciągu kilku ani, a do wzmożonego wysiłku fizycznego, np. sportu może wrócić po 4-6 tygodniach. Cały proces rekonwalescencji monitorowany jest na wizytach kontrolnych.

1 komentarz do “Bascom Cleft Lift – Czy to zabieg dla mnie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *